Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


public:jedovnice2004:uvod

Jedovnice 2004

Regionální soustředění FO kategorií D, C a MO kategorií B, C

Fotogalerie

Labyrint

Bitva o Generála

Divadlo

Vodní bitva

Rudické propadání

Týmová spolupráce

Vynálezy

Přednášející

Zpráva z akce

Tradiční soustředění nejlepších řešitelů FO a MO se uskutečnilo v Jedovnicích v termínu 14.-18. června 2004. Místem konání byl kemp Olšovec. Soustředění se zúčastnilo 27 studentů brněnských i mimobrněnských gymnázií.

Dopolední program byl tvořen dvěma přednáškovými bloky. Přednášky byly z poloviny z matematiky a z poloviny z fyziky. Přednášející jsou až na jednu výjimku studenti, doktorandi a kantoři Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně. Následuje přehled přednášek. Karikatury vytvořili sami účastníci při závěrečném hodnocení přednáškového programu a zřejmě odráží, jak jsme na ně zapůsobili.

Zdeněk Bochníček:
Adam Dubroka: Zajímavě o světle
David Holec: Kouzelná sponka - tvarově-paměťový efekt (letem světem z termodynamiky, krystalografie pevných látek a co se vyrábí v Rožnově)
\\Zajímavý odkaz týkající se SMA: http://www.cs.ualberta.ca/~database/MEMS/sma_mems/sma.html
Jarda Hrdina: Lineární algebra v souvislostech (jak souvisí determinant s objemem rovnoběžnostěnu, jak souvisí řešení soustavy lineárních rovnic s převodem matice na trojúhelníkový tvar, …) - 2 přednášky
Poznámky k přednáškám: la-hrdina.pdf, la-hrdina.ps
Ondra Klíma: Porovnávání velikostí nekonečných množin
Jirka Kvita (MFF UK): Exkurze za poznáním atomového jádra
Aleš Návrat: Posloupnosti a řady
Ondra Přibyla: Geometrie křivých prostorů (jak mravenec pozná, že leze po kouli a ne po rovině?)
Ondra Přibyla: Něco o setrvačnících (a taky o tom, jak se udržuje rovnováha při jízdě na kole)

Mimopřednáškový program, který měl na starosti Sven Dražan, byl rekreačního charakteru. Odpoledne a večery byly vyplněny spoustou her zaměřených na orientaci v terénu, týmovou spolupráci, prověření vědomostí (kromě matematiky a fyziky i například ze znalosti večerníčků, často používaných zkratek, politického přehledu, literatury, biologie, chemie, zeměpisu, historických událostí). Některé hry měly za úkol protáhnout účastníky (běhací hry v lese), v jiných záleželo na zvolení optimální strategie (bojovky), v některých účastníci prokázali velký kus invence (vynálezy). Podrobnější představu o programu si lze udělat z kalendáře akcí jed_program.pdf. Účastníci nás velmi mile překvapili, jak tento náročný „naučně-rekreačně-akční“ program zvládali!

Fotky z jednotlivých her a přednášek si lze prohlédnout ve fotogalerii.

Ke stažení:

Na tomto místě bychom rádi poděkovali Janě Fabrikové, Kláře Petrové, Kláře od Kláry Petrové, Honzovi Vrbkovi a Lukáši Chvátalovi, kterí nám přijeli pomoci s přípravou her. Dále děkujeme společnosti KORDIS-JMK za štědrý sponzorský dar.

Podle reakcí účastníků soudíme, že se soustředění vydařilo. Doufáme, že soustředění bylo skutečnou odměnou pro nejlepší řešitele a že bude motivací pro všechny příznivce matematiky a fyziky v nadcházejícím ročníku MO a FO.

David Holec a Ondra Přibyla.

public/jedovnice2004/uvod.txt · Poslední úprava: 2010/06/22 01:42 autor: Sven Dražan

Nástroje pro stránku