Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


public:2017:cikhaj:uvod

Cikháj 2017

Struktura látek

Struktura látek Další vydařený ročník za námi!

Ve dnech 5. 9. 2017 - 8. 9. 2017 jsme v rekreačním středisku Masarykovy Univerzity na Cikháji prožili 23. ročník tradičního fyzikálního soustředění.

Čtyři dny plné fyzikálních přednášek, pokusů, prezentování i zážitkových aktivit pořádá pro studenty SŠ Oddělení obecné fyziky a didaktiky ÚFE PřF MU v Brně. Letošní fyzika bylo opět bohatá a ambiciózní, podtitul soustředění totiž zněl Struktura látek: Od atomového jádra po kupy galaxií.

Kdy, Co a s Kým?

Téměř všechny události soustředění shrnuje tento „itík“. Pokud tam něco nemůžete najít, je možné, že to samozřejmě pečlivě tajíme anebo jsme to vtěsnili/zapomněli.

Letošní Cikháj

No a protože je potřeba lecos připomenout, přidáváme i něco fotografií a komentářů z jednotlivých dní.

Xichty

Aby se nám úplně nepomotaly tváře a jména, pokusili jsme se zachytit všechny a přiřadit jim správné jméno. :)

Úterý

Pokud by někdo vyrazil na soustředění jako obvykle v pondělí, měl by smůlu, letos totiž začínáme úterním obědem. Vypadá to ale že to zvládli všichni správně a po krátkém vytrávení a seznámení s (jízdním) řádem soustředění na nás má jako vždy připravenou úvodní přednášku Zdeněk Bochníček, tentokrát s podtitulem „Cesta za poznáním struktury látek“.

Abychom nepoznávali jen myšlenky fousatých profesorů, ale i lidi kolem sebe, vydáváme se na vzduch, vyzkoušet jak dobře si zapamatujeme asi 38 jmen naráz. Komu se nedaří rychle se stává CVAKem nebo dokonce TIKem. Ještě že jsme si napsali jména na nálepky. Budou se hodit, protože se dělíme do týmů a orgové burcují naše ekologicky založené buňky hesly „Zachraňte ekosystém!“ „Vyhrajte ekologické granty!“ „Sbírejte bělice!“ a tak dále. Kdo získal nejvíc čápů a jak se některé týmy mohly meziročně zlepšit o 200% nevíme, ale povedlo se.

Mezitím si doc. Bochníček odpočinul a po večeři už frčel svoji druhou přednášku tentokrát o „Pozoruhodné vodě“

Večer se pak pro zájemce nesl ve stylu aréy šampiónů. Myslíte že je jednoduché poslepu slepit puzzle, nebo obsluhovat zápalky jednou rukou? A vsadíte si na to?

No a na dobrou noc ještě písničku…

Středa

Pozor, pozor, je tu druhý den a s ním hned dvojitá návštěva, přijel profesor Holý s přednáškou o „Velkých přístrojích ve fyzice pevných látek“. A sotva utichl potlesk a dotazy, už nám vysvětluje slovutný teoretik, profesor Rikard von Unge „Standardní model částicové fyziky“. A to teprve začínáme - odpoledne nás čeká experimentální dílna, kterou připravuje celý kolektiv pedagogů a např. kvůli ní dojel i Pavel Konečný. Předtím si teda ještě zkusíme vázat uzly ve velkém a dáme oběd.

Pak už probíhá rozdělení na jednotlivé výzkumné týmy a přiřazení k měřením. Témat je dostatek pro všechny a práce tak akorát do večeře. Večer zahajuje diskusní program, který ovšem omezuje odpovědi na prosté Ano/Ne. Někdy je to sice příliš málo prostředků k vyjádření, ale jindy zase až moc. Od zavaření mozku nás zachrání už jedině Horst Fuchs a jeho tričko SlimFit. Ostatně co kdybychom uspořádali Superstar na téma reklamy.

Čtvrtek

Dnešní dopoledne to nebude jen přednáška. Jana Jurmanová na nás totiž nachystala kromě povídání o elektronové mikroskopii, také kvíz o fyzikálně hodnotné ceny. Třeba taková kádinka prostě potěší. Odpoledne nás ostatně protáhne a zrelaxuje okružní výlet přes Tisůvku. Krom drobných aktivit během cesty se na konci nachystalo nefalšované sportovní klání ve sportu jménem UFBy, takže jsme tak tak stíhali večeři. Poslední večer soustředění je tradice sama - přednáška profesora Novotného (tentokrát Gravitace a vesmír) a táborák. … Teda TÁBORÁK! A špekáčky. A hořčice. A chleba. A vtipy. A hraní. A … už je ráno.

Pátek

Po snídani na všechny čeká konference, tedy prezentace výsledků středeční dílny. Jak se některým mohlo podařit po náročném táboráku vůbec odprezentovat (navíc kvalitně), je nám i tento rok záhadou :D

Tak za rok ahoj!

Poděkování

Soustředění může vzniknout jen díky úsilí řady lidí a institucí, proto bychom jim za to rádi poděkovali.

Účastníkům

Z řad studentů i pedagogů.

Bez vás by to nemělo smysl!

Jméno Příjmení
Adam Formánek
Adam Ludes
Adéla Rapcová
David Sopoušek
Denis Homolík
Eliška Rapcová
Fíla Bartůněk
Franta Krejčí
Franta Szczepanik
Jirka Bartoš
Jirka Rudolf
Jirka Rychtecký
Jirka Šubík
Jitka Jirásková*
Karel Kvasnička
Kiki Schwarzová
Klára Nechanická
Kuba Klusáček
Leo Jindřich
Linh KhanhPham
Mája Hledíková
Mara Staňo
Markéta Trembaczová
Martin Višňovský
Ondra Herich
Pája Stojaspal
Petr Klíma
Petr Peřina
Radka Toufarová*
Stanislav Novák*
Tom Lengál
Tom Rohlínek
Týna Davídková
Víťa Krejčí
Vláďa Dvořák
Vojta Pálka

* = učitel

Organizátorům

Odbornému týmu pedagogů

Za jejich skvělé přednášky, experimenty, kvízy i diskuze.

Jméno Příjmení
Zdeněk Bochníček
Václav Holý
Jana Jurmanová
Rikard von Unge
Pavel Konečný
Jan Novotný
Luboš Poláček
Tomáš Tyc

Instruktorům

Za spoustu energie a nápadů.

Jméno Příjmení
Renata Benediková
Jakub Rozbořil
Honza Faltýnek

Institucím a lidem

Přírodovědecké fakultě MU

Za jejich dlouhodobou podporu a financování těchto soustředění.

Přírodovědecká fakulta

Instruktorům Brno

Za know-how a inspiraci.

Instruktoři Brno

Svenovi Dražanovi

Za zapůjčení materiálu a v neposlední řadě za tyto stránky.

public/2017/cikhaj/uvod.txt · Poslední úprava: 2017/11/02 23:12 autor: Jan Faltýnek

Nástroje pro stránku