Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


public:2016:cikhaj:uvod

Cikháj 2016

Křemík

Světlo - všude kolem nás Na rekreačním středisku Masarykovy Univerzity, Cikháj jsme se ve dnech 12. 9. 2016 - 15. 9. 2016 opět po roce sešli na 22. ročníku tradičního fyzikálního soustředění.

Tradiční týden plný fyzikálních přednášek experimentů i zážitkových aktivit pořádá pro studenty SŠ Oddělení obecné fyziky a didaktiky ÚFE PřF MU v Brně. Tentokrát byl ústředním tématem křemík a všechno možné kolem něj.

Kdy, Co a s Kým?

Pokud jste již ztratili svoji brožuru (ostatně ne všechno v ní napsané se realizovalo tak, jak se to tam píše…), nebo jste tam snad vůbec nebyli, přibližný souhrn událostí vám napoví tento „itík“.

Letošní Cikháj

No a protože je potřeba lecos připomenout, přidáváme i něco fotografií a komentářů z jednotlivých dní.

Xichty

Nejdřív ale kdo je kdo…

P.S: protože je Alžběta trdlo a nenašel jsem žádnou její fotku, vyhrabal jsem nějakou její cizí :-D . H.

Pondělí

Po uvítacím obědě a krátkém přivítání jsme se vrhli rovnýma nohama do prvních přednášek. Tradičně zahajovala soustředění přednáška Zdeňka Bochníčka, tentokrát pod názvem Pozoruhodný křemík. Druhou přednášku měl Jan Šik a představil nám v ní křemík jako nejvýznamnější polovodič. Po intelektuálním maratonu přichází tisková konference s poněkud zvláštními otázkami (např. jestli bude v komplexu makrobiotická strava…). Po večeři míříme na krátké seznamovací aktivity venku, ale vzhledem k populaci komárů se rychle přesouváme dovnitř. Večer zakončuje Ostrovní hra, pozorování hvězd a klavírní večerníček.

Úterý

Po snídani na nás čekají přednášky Pavla Konečného a Jaroslava Zůdy. Nejprve Pavel Konečný ukazoval, jak se chovají elektrony uvnitř polovodičů. Druhá přednáška se zabývala novou definicí kilogramu a, ano, ani v ní nechyběl křemík. Vychází to do oběda, na kterém se již začínají odhalovat očekávané odpolední dílny. Týmy jsou rozděleny a začíná boj s časem, přístroji a výsledky.

Po statickém programu se ještě před večeří protáhneme venku. Na kolik otoček lana zvládneme proběhnout obří švihadlo? A kdo dá ostatním důvěru a vychutná si pocity rockové hvězdy? Po večeři je tentokrát filozofičtěji zaměřená přednáška Jana Novotného, na jejímž konci přichází zástupce průmyslových partnerů Sven vyhlásit a předat ocenění mladým výzkumníkům.

Najednou se vše zvrtne a do konferenčního sálu vtrhne speciální vojenské jednotky biologického nasazení. Situace je kritická - všichni jsou nakaženi agresivním, uměle vytvořeným virem. Dr. Svenovi se však podaří přesvědčit velitele vojáků, aby vyzkoušeli zoufalý plán, a tak se skupina přes rychle postupující infekci vydává hledat opuštěnou laboratoř…

Středa

Po náročné záchranné operaci a jejím vyhodnocení jsme zpět na středisku. Snídani střídá blok přednášek Zdeňka Bochníčka (Paměť a uchování informace) a Luboše Poláčka (Podpora obnovitelných zdrojů v ČR). Na odpoledne čeká pohodový výlet s několika drobnými aktivitami (např Athajovy Limericky - viz http://plesaty.welbloud.cz/home/fyzikalni_limericky )

Na vyhlášení výsledků si ale ještě chvíli počkáme. Podvečer se nese ve znamení počtářské nekompetence orgů, operace Woodstock (respektive Wood(Re)Stock), dodělávek prezentací na čtvrteční konferenci a … táboráku!

Čtvrtek

Po poslední snídani na všechny čeká mentální rozcvička v podobě kvízu Jany Jurmanové (!a pozor! - o fyzikálně hodnotné ceny) a pak již zmíněná konference. Jak se některým mohlo podařit po náročném táboráku vůbec odprezentovat (navíc kvalitně), je nám záhadou :D

Tak za rok ahoj!

Poděkování

Soustředění může vzniknout jen díky úsilí řady lidí a institucí, proto bychom jim za to rádi poděkovali.

Účastníkům

Z řad studentů i pedagogů.

Bez vás by to nemělo smysl! FIXME

Jméno Příjmení
PeťaAppeltauerová
PetrBobčík
VerčaDeketová
KatkaDvořáčková
AdamFormánek
JirkaHájek
OndraHerich
MarieHledíková
DenisHomolík
LuckaHorká
LeoJindřich
JitkaJirásková *
LenkaKarpíšková
PetrKlíma
ŠtěpánKohl
AlešKraml
FilipKratochvíl
KláraMenšíková
IvanaObšilová *
AlčaPetlachová
PeťaPittauerová
KubaPokluda
DájaPřibylová
ÁdaRapcová
EliškaRapcová
JirkaRudolf
Evča Ryšavá
AdamStřelský
TerkaŠpičáková
MichalTesař
TerkaVaculíková
RenčaZemanová
DavidZimolka

* = učitel

Organizátorům

Přednášejícím

Za jejich skvělé experimenty i povídání. FIXME

Jméno Příjmení
Zdeněk Bochníček
Jan Šik
Jana Jurmanová
Jaroslav Zůda
Pavel Konečný
Jan Novotný
Luboš Poláček

Instruktorům

Za spoustu energie a nápadů.

Jméno Příjmení
Alžběta Hořáková
Jakub Rozbořil
Honza Faltýnek

Institucím a lidem

Přírodovědecké fakultě MU

Za jejich dlouhodobou podporu a financování těchto soustředění.

Přírodovědecká fakulta

Instruktorům Brno

Za know-how a inspiraci.

Instruktoři Brno

Svenovi Dražanovi

Za zapůjčení materiálu a v neposlední řadě za tyto stránky.

public/2016/cikhaj/uvod.txt · Poslední úprava: 2016/11/09 03:19 autor: Jan Faltýnek

Nástroje pro stránku