Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


public:2015:cikhaj:uvod

Cikháj 2015

Fyzika a světlo

Světlo - všude kolem nás S 21. ročníkem tradičního fyzikálního soustředění jsme se v termínu 14. 9. 2015 - 17. 9. 2015 vrátili zpět na Cikháj. Tradiční týden plný fyzikálních přednášek experimentů i zážitkových aktivit pořádá pro studenty SŠ Oddělení obecné fyziky a didaktiky ÚFE PřF MU v Brně. Po vodním ročníku ve Vlachovicích jsme si letos posvítili na světlo - od nás, od vás, z vesmíru, jak je libo.

Vzpomínáte si ještě?

Protože ne všem z nás slouží právě sloní paměť, možná si rádi zavzpomínáte, co jsme všechno zažili. Přibližný souhrn zářijového týdne vám napoví tento „itík“.

Letošní Cikháj - kdy, co, s kým...

A abychom nebyli tak abstraktní, přidáváme trochu fotodokumentace z jednotlivých dní spolu s trochou komentářů.

Příjezd

Přípravy a balení bývají nejsložitější…

Pondělí

Po příjezdu si pomáháme s vybalením a postupně se trousíme na oběd.

Po přivítání si v soutěži „Jste slabší, máte padáka“ paní Bára, paní Saša a poněkud nervózní moderátor vysvětlili pravidla tak nahlas že je snad pochopili i účastníci.

Venku jsme zjistili jak je to (ne)snadné pamatovat si přes 30 jmen ale do začátku úvodní přednášky Zdeňka Bochníčka jsme to skoro všichni dali aspoň na 29 jmen :)

Po přednášce ale přichází alarmující zpráva - ukradli zdroj světla! Kdo? Nějací mafiáni… Třeba se to dá ještě zachránit pokud je pochytáme.

Po večeři přichází přednáška Zdeňka Navrátila a tisková konference ÚOOZ o informacích zjištěných od pochytaných mafiánů. Světlo prý ukryli na ostrov Vulcano, ale dostat se tam nebude jen tak - spálili za sebou mosty.

Ještě že máme špejle izolepu, noviny, provázek a gumičky…

Úterý

Ranní přednášky Tomáše Tyce a Jany Jurmanové jsou proloženy minihrou s provázky. Jak splést z provázků dobrý uzel? … A jak jej rozmotat. Nakonec upgrade v podobě vytvoření smyčky z rukou. Bohužel asi neměla řešení (rozpletení) ale i tak jsme si to užili. Odpoledne nás čekala fyzikální dílna na různá témata kolem světla a po večeři druhá přednáška Zdeňka Navrátila

Kdo vydržel déle čekal na něj program při svíčkách s tužkou papírky a vlastními sny a na dobrou noc čajovna i s obsluhou!

Středa

Po dopoledni s přednáškou Zdeňka Bochníčka přišla očekávaná konference, kde jednotlivé týmy prezentovaly výsledky svých měření z úterka. Po rychlém obědě na nás již čekal zájezdní výlet CK Sikcháj. Nejprve přesun autobusem do Herálce a pak cesta přes Devět skal a pak zpět do Cikháje se nesla v duchu různých mentalit zájezdních turistů - batůžkáři, gastroturisti, japonci, prudiči, plážoví vorvani a památkáři. Až do Devíti skal to bylo vskutku zájezdní, pořizování fotek atd., cestou do Cikháje se ještě přidaly záhadné grafitti a jejich luštění.

Po večeři, na kterou jsme přišli tak akorát, nachystala Jana Jurmanová napínavý Optický kvíz o ceny. Patřičně oceněni jsme se ještě ohlédli za zájezdem spolu s rešením+vyhlášením Grafitti walku.

Než se rozhořel táborák a nachystaly špekáčky, vzali jsme do rukou tužky a psali a psali - vzkazy organizátorům co bylo super, co změnit, že příště znova, … No a pak už oheň!

Čtvrtek

Ať hledáme jak hledáme, asi jsme balili tak zuřivě, že nezbyl čas na fotky :). Nicméně (abychom nezapomněli) dopoledne si nachystal přednášku experimentátor Pavel Konečný a tradičně i filosoficky založený prof. Novotný. Pak jsme se na to vrhli a rozjeli se domů.

Tak za rok ahoj!

Poděkování

Soustředění může vzniknout jen díky úsilí řady lidí a institucí, proto bychom jim za to rádi poděkovali.

Účastníkům

Z řad studentů i pedagogů.

Bez vás by to nemělo smysl!

Jméno Příjmení
MatějBagar
MartinBatelka
KateřinaDvořáčková
MarieHledíková
TomášHorký
AdamJaneček
LeošJindřich
DominikaJurdová
JaroslavKafka
ŠtěpánKohl
AlešKraml
LucieKratochvilová
VeronikaLokajová
AnežkaMichálková
SarahOuředníčková
VašekPalík
JiříPapoušek
Miloslav*Pátek
FrantišekReitter
BohuslavaRelichová
TomášRubínek
JiříRudolf
Strnadová Adéla
MichalTesař
Radka*Toufarová
MatoušTrnka
PavlaVeselá
VitouchMatěj
Václav*Vydlák
MichaelaVystrčilová
KateřinaZemková
SáraŠenkyříková
DanielaŠindelářová

* = učitel

Organizátorům

Přednášejícím

Za jejich skvělé experimenty i povídání.

Jméno Příjmení
Zdeněk Bochníček
Zdeněk Navrátil
Jana Jurmanová
Pavel Konečný
Tomáš Tyc
Jan Novotný
Luboš Poláček

Instruktorům

Za spoustu energie a nápadů.

Jméno Příjmení
Saša Porembová
Bára Mikulecká
Honza Faltýnek

Institucím a lidem

Přírodovědecké fakultě MU

Za jejich dlouhodobou podporu a financování těchto soustředění.

Přírodovědecká fakulta

Instruktorům Brno

Za know-how a inspiraci.

Instruktoři Brno

ÚDIFu

Za zapůjčení materiálu.

Svenovi Dražanovi

Za zapůjčení materiálu a v neposlední řadě za tyto stránky.

public/2015/cikhaj/uvod.txt · Poslední úprava: 2015/10/30 01:37 autor: Jan Faltýnek

Nástroje pro stránku