Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


public:2014:cikhaj:uvod

Cikháj 2014 - Vlachovice

Voda a fyzika

Krásná fyzika - barvy vodních bublin Jubilejní 20. ročník soustředění na Cikháji, proběhl v termínu 8. 9. 2014 - 12. 9. 2014 netradičně ve Vlachovicích v komfortním azylu penzionu Pegas. Tradiční týden plný fyzikálních přednášek experimentů i zážitkových aktivit pořádá pro studenty SŠ Oddělení obecné fyziky a didaktiky ÚFE PřF MU v Brně. Letos se vše točilo okolo vody. Index lomu, déšť, voda v kosmu a mnoho dalšího…

A jaké to letos bylo?

Protože ne všem z nás slouží právě sloní paměť, možná si rádi zavzpomínáte, co jsme všechno zažili. Přibližný souhrn zářijového týdne ukazuje tento „itík“.

A abychom nebyli tak abstraktní, přidáváme trochu fotodokumentace z jednotlivých dní spolu s trochou komentářů.

Přípravy

Asi týden předem jsme se jeli na objekt a okolí podívat. Podle našeho zabarvení můžete určovat venkovní teplotu a vlhkost.

Pondělí

Po příjezdu a večeři zaznělo oficiální přivítání a několik organizačních pokynů od hlavního šéfa - Zdeňka Bochníčka. Poté snaha udržet v hlavě co nejvíce jmen, během série různých aktivit.

Když už jsme navštívili i jamajské bobaře, strukturovaný program vzal za své a na dobrou noc jsme ještě oprášili pár odrhovaček.

Úterý

Snídaně, dvě dopolední přednášky (Pozoruhodná voda a Fyzika a počasí) a oběd. Protože někteří měli příliš mnoho energie, mohli si ji vybít po obědě sběrem nektaru z květů pomocí slámkových sosáčků. Poté se účastníci metamorfovali do vědeckých týmů a zahájili vlastní výzkum. Interference, Snellův zákon, vodní elektrárna a další měření parametrů vody

Po večeři (s výborným moučníkem) třetí přednáška (tentokrát více optická) a ti, kteří v sobě našli energii na večerní program, si mohli zkusit jaké to je komunikovat jen pantomimou a kreslením. Forresta Gumpa uhodli všichni rychle, ale třeba Hermiona je těžší…

Středa

Další dopoledne se neslo ve stejném duchu jako to předchozí, čerství přednášející jej ale oživili novými tématy. Zatímco někteří ve volných chvílich finišovali zpracování svého výzkumu, dozvěděli jsme se, že na čtvrtek hlásí předpověď silný déšť, a proto jsme se rozhodli přesunout čtvrteční odpolední výlet již na toto odpoledne (dokud je pěkně).

Výletníci, kteří v duchu hledání nového vodního zdroje propadli konkurenčnímu boji mezi Moravskými Vodovody a Vodárenskou akciovou, se vrátili akorát na večeři.

Po krátkém regeneračním odpočinku následovala přednáška o Měsíci. Protože se nám letos večerních hodinách pravidelně vyhýbala jasná obloha, museli jsme oželet tradiční astronomické pozorování. Místo toho jsme si alespoň uspořádali diskusní sedánek v duchu ANO nebo NE a když nám došly témata šli jsme nějaká další vymyslet nad šálek čaje a pár tyčinek.

Čtvrtek

Poslední den na Vlachovickém Cikháji byl ve znamení posledních dvou dopoledních přednáškových bloků a všichni se napjatě chystali na odpolední konferenci, kde měly jednotlivé vědecké týmy prezentovat výsledky svých vodních pokusů. Úkolem bylo mimo jiné vymyslet a nastolit nějakou zajímavou související fyzikální otázku.

Protože po úspěšné konferenci a krátké prezentaci Turnaje mladých fyziků zbývala asi hodina a půl do večeře, TDA vypsal pro mladé vodohospodářské konkurenty nový tendr. Úkolem bylo vystavit co největší a hlavně nejhodnotnější vodojem… Ale co to tu máme - Greenpeace a tornádo kazí výnosy vodojemu, to se pak nejednomu stavaři rozproudila krev v těle.

Po večeři byla na programu úplně poslední přednáška, poněkud filosofičtějšího charakteru, kterou tradičně připravil prof. Novotný, a pak snaha vodohospodářů naučit se pořádně PR. Dražily se licence na staré hity a pak se různé zájmové spolky snažili protlačit do vysílání ten svůj. Ach ta korupce…

Nakonec se ti co byli ještě vzhůru proběhli deštěm do vinárny a u krbu vydrželi do noci hrát, zpívat a šarádit, že se nám skoro ani spát nechtělo.

Pátek

Ráno ve znamení balení a loučení. Díky všem (a speciální poděkování těm, kteří pomáhali za stálého deště naložit experimentální vybavení do auta). Příští rok ahoj!

S kým jsme se tam mohli potkat?

Pokud jste zapomněli, kdo tam byl, můžete si zde osvěžit paměť. Pokud byste na sebe chtěli dát ostatním kontakt, můžete svoje emaily, ICQ (a další) vyplnit po přihlášení zde.

Poděkování

Účastníkům

Za jejich zvídavost, chuť a nadšení.

Jméno Příjmení
Martin Batelka
Peťa Benešová
Vlasta Blažek
Peťa Borkovcová
Ondra Broža
Monča Buchtová
Ondra Doležal
Iveta Fajmonová
Matyáš Fejfar
Tom Horký
Franta Hynšt
Verča Jakubcová
Domča Jurdová
Jára Kafka
Soňa Machová
Jáňa Marková
Anežka Michálková
Lída Nosková
Ivana Obšilová
Vašek Palík
Jirka Papoušek
Marek Páral
Hanka Pelikánová
Franta Reitter
Monča Robotková
Tomáš Rubínek
Jirka Rudolf
Katka Rybková
Pája Řádková
Pepa Řetický
Sára Šenkyříková
Danča Šindelářová
Pepa Špaček
Peťa Tomiczková
Klára Ubrová
Anežka Vacková
Lucka Vencová
Pája Veselá
Matěj Vitouch

Organizátorům

Přednášejícím

Za jejich skvěle připravené experimenty i povídání.

Jméno Příjmení
Zdeňek Bochníček
Zdeňek Navrátil
Jana Jurmanová
Pavel Konečný
Lenka Zychová
Jan Novotný
Luboš Poláček
Ondřej Přibyla

Instruktorům

Za spoustu energie a nápadů.

Jméno Příjmení
Saša Porembová
Terka Konečná
Honza Faltýnek

Institucím a lidem

Přírodovědecké fakultě MU

Za jejich dlouhodobou podporu a financování těchto soustředění.

Přírodovědecká fakulta

Penzionu Pegas

Za pohostinnost a vycházení vstříc v našich podivných požadavcích.

Webové stránky penzionu

Instruktorům Brno

Za know-how a inspiraci.

Instruktoři Brno

Svenovi Dražanovi

Za zapůjčení materiálu, pomoc při přípravě a v neposlední řadě za tyto stránky.

public/2014/cikhaj/uvod.txt · Poslední úprava: 2014/09/29 16:36 autor: Jan Faltýnek

Nástroje pro stránku