Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


public:2012:kaleidoskop:uvod

Kaleidoskop života

Od pátku 22.6. do soboty 24.6.2012 proběhl v Jezírku u Soběšic zážitkový vzdělávací víkend Kaleidoskop života pro žáky 3. a 4. ročníků základních škol. Tématem bylo poznávání lidského těla a jeho funkcí.

Dozvíte se zde jak víkend probíhal a co všechno bylo možné zažít.

Podpora technických a přírodovědných oborů

Akce byla financována projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy IPN Podpora technických a přírodovědných oborů, více o všech, díky nimž akce proběhla najdete v sekci Poděkování.

Pátek

Začátek

Perný týden ve škole, poslední uzavírání klasifikace a už je tu krásný slunečný voňavý víkend. Tentokrát jej 27 malých i větších účastníků mohlo strávit v lesích nedaleko Brna, kde sem a tam sice projede auto nebo autobus, ale mnohem častěji zde uslyšíte zpěv ptáků a šumění větru v korunách stromů.

Úderem třetí hodiny už byli všichni na místě a tak mohla akce začít. V prostorné vstupní hale Jezírka, která je vyzdobená kořeny mohutného stromu se představili Janka, Ondra, Aňňa, Jana a Sven a hned si každý mohl domluvit s kým chce být na pokoji, tedy spíše v Jezevčím hradu, Liščí noře, Netopýří jeskyni, Zaječím pelechu, Myší díře, Vosím hnízdě, Soví dutině nebo Veverčím hnízdě.

Po krátkém ubytování jsme si obešli celé Jezírko uvnitř i venku, spoustu paloučků okolo, velké dřevěné tee-pee, jezírko s rákosem a kořenová čistička, skluzavkový hrad z klád i nedaleký les - to vše přímo vybízí k tomu, něco si zde zahrát.

Pár krátkých seznamek, abychom si zapamatovali jména všech přítomných a už tu máme první větší hru…

Víš co jíš?

O tom, co by měl člověk jíst se dnes hodně mluví, víme ale přesně co vlastně obsahují základní potraviny? V čem jsou tuky, složité nebo jednoduché cukry, v čem bílkoviny a vitamíny?

V běhací hře si mohl každý vyzkoušet, jak obtížné je získat vyvážený zdravý talíř všech živin v správném poměru, když jste jedním z Čokoládožroutů, Lovců, Veganů či Mlékožroutů, kteří mohou jíst jen některé skupiny potravin. Naštěstí bylo možné za tajné informace o vitamínech a jejich funkci v těle svou příslušnost měnit a vyběhat si tak zdravý talíř co nejrychleji.

Zmenšení

Mírně šílený profesor Sven z ústavu Zmenšování a zvětšování nabídl možnost podívat se dovnitř lidského těla. Nejprve si skupinky vytvořili mapu lidského těla a zakreslili do ní všechno co si myslí, že v těle je. Poté jsme se o těchto mapách diskutovali, zda je všechno skutečně tam, kde je to nakreslené, zda víme, co daný orgán zajišťuje, zda jsme na něco nezapomněli.

Podívali jsme se také na fotky různých buněk a tkání a řekli si kde se nachází a co dělají.

Nakonec bylo všem nabídnut průchod speciálním zmenšovacím zařízením, díky kterému by se všichni ve velikosti buňky ocitli v lidském těle a mohli si tak sami vyzkoušet jak celé tělo funguje.

Sobota

Imunitní systém

Na lidské tělo neustále útočí různé viry a bakterie, snaží se dostat dovnitř a rozmnožit se. Naštěstí pro nás však máme bílé krvinky, které nás neustále brání. Vyzkoušet si jaké to je být jedním z 3 typů bílé krvinky si mohli účastníci v bojové hře hned v sobotu ráno.

Značkovači měli za úkol hledat na povrchu každé bakterie nebo viru značky a ty porovnávat se všemi, které tělo zná. Pokud našli shodu, označkovali danou hrozbu protilátkou a ostatní bílé krvinky ji poté zničili.

Požírači při nalezení hrozby tuto mohli „sníst“ a odvést z těla ven.

Učící zabijáci vyhlíželi označkované cíle a ty nemilosrdně likvidovali.

Poté co se všichni vystřídali ve všech rolích jsme si o funkci imunity popovídali v tee-pee a byl čas na svačinu.

Podobnosti a odlišnosti

Co všechno naše tělo dovede a jak jsme v tom dobří bylo možné zjistit na sedmi stanovištích s různými „tělesnými disciplínami“:

 • jak dlouho trvá uběhnout 50 metrů
 • jak dlouho vydržíš držet rozpažené ruce
 • jak šikovná je tvoje nešikovnější a šikovnější ruka při třídění barevných špendlíků
 • jak citlivá je tvoje kůže na prstu nebo hřbetu ruky v rozlišení jednoho od dvou bodů doteku blízko sebe
 • jak dobrá je tvoje paměť, když máš minutu na to zapamatovat si spoustu věcí
 • jaká je čistá výška tvého výskoku
 • jak hluboko se ohneš k špičkám nohou bez prohnutí kolen
 • jak daleko doskočíš rovně a za roh
 • jak bystrý máš zrak při čtení malých písmenek
 • jak dovedeš rozeznávat barevná čísla z puntíků
 • jaký objem mají tvoje plíce při bublání vzduchu slámkou do vody
 • jak rychlá je tvoje reakce, když máš zachytit volně padající tyčku

Při vyhodnocení, jež proběhlo až další den, mohl každý zjistit jak na tom je v porovnání s ostatními, zjistili jsme, že

 • Každý je v něčem dobrý a něco se mu nedaří.
 • Když se snažíš, můžeš se v hodně věcech zlepšit.
 • Každý jsme jiný a je to dobře.

Smysly

Po obědě jsme se vydali na průzkum našich smyslů. Před každou z 5ti skupinek byl postaven nejednoduchý úkol při kterém zjistili, jaké to je používat jen některé smysly a muset se nejvíc spolehnout jen na jeden:

 • párování pytlíčků s různými vůněmi
 • hledání malých zvířátek ve velkém obrázku
 • pasování tvarů po hmatu do obrysů
 • hledání cíle podle zvuku, který vydává
 • rozeznávání složení směsí různých potravin

Na konci jsme se krom vyhodnocení ještě pobavili o složení dvou smyslových orgánů, které člověk využívá nejvíce - oka a ucha.

Krevní oběh

Kde tělo získává kyslík, aby mohli svaly pracovat třeba když běžíme? Co ve svalech vzniká, když se spotřebuje kyslík a jak se to z nich odvádí pryč? Odkud kam teče krev v těle a na co jsou červené krvinky?

Na tyto a další otázky si mohl každý účastník na vlastní kůži přijít sám při běhací strategické hře Krevní oběh.

V plicích získat čerstvý kyslík, přes srdce se nechat urychlit a potom honem do některé z okrajových částí těla - rukou, nohou, hlavy a vnitřních orgánů - a zase zpět s kysličníkem uhličitým do plic a znovu.

Dělení buňky

Lidské tělo je tvořeno asi 1013 což dva tisíckrát víc než je celkem lidí na planetě zemi. Všechny tyto buňky vznikly z jediné postupným dělením a dorůstáním. Zjistit, co všechno se nachází uvnitř jediné buňky a jak obtížné je buňku zkopírovat bylo cílem před-večerní aktivity Dělení buňky.

Týmy po 4 hráčích měly za úkol zkopírovat model buňky s použitím dostupného materiálu, dva z týmu se mohli chodit dívat na vzorové modely, do kterých postupně přibývaly buněčné organely a zbývající dva mohli chodit pro různé materiály.

Na konci odborná komise hodnotila přesnost kopie a vítězové dostali sladkou odměnu.

Tajemný výlet

Po večeři jsme se vydali do lesa na jehož konci na nás čekala stezka odvahy. Po cestě jsme se dívali co kde roste, hráli drobné hry a jak se stmívalo přišli jsme až do hlubokého údolí kde stezka začínala. Každý se mohl rozhodnout zda půjde sám nebo ve dvojici, trasa byla značená občasným světýlkem a jediné čeho se každý mohl bát byly noční zvuky lesa a vlastní strachy, žádné strašidla ani netvoři na nás nečekali.

Neděle

Ospalé ráno

Dlouhý sobotní den plný pohybu i pozdní návrat v noci způsobil, že nedělní ráno bylo nečekaně klidné, všichni dospávali a nikdo celé dopoledne nezlobil.

Megamozek

Kolik věcí řeší naráz mozek si mohli žáci vyzkoušet při hře Megamozek. Během hodiny a půl měli možnost řešit velké množství různých hádanek, hlavolamů, doplňovaček a vzájemných her, které náležitě promazaly všechny mozkové závity.

Svačina a Kvíz

Po krátkém rozběhání a ovocné svačině proběhl Kvíz kde si každý účastník mohl vyzkoušet jak moc dával během celého víkendu pozor.

Zvetšení a závěr

Po více jak jednom dni uvnitř lidského těla byl čas na návrat do velkého světa. Žáci se tedy rozloučili s Neuronem a ostatními buňkami lidského těla a průchodem zvětšovacím zařízením se stali zase velcí. Venku na ně již čekal Profesor s dalšími pomocníky a nechal si celé jejich dobrodružství povyprávět.

Poděkování

MŠMT

Za financování této aktivity v rámci Individuálního Projektu Národního Podpora technických a přírodovědných oborů, zvláště paní Kateřině Chmelíkové za administraci aktivity a pomoc s veškerým formálním zajištěním.

Podpora technických a přírodovědných oborů
GeneraceY

Účastníkům

Za jejich nadšení jít naplno do všech her, hrát fair a překonat se.

Jméno Přijméní
Adéla Tóthová
Anežka Martererová
Anna Svozilová
Antonín Sekerka
Daniel Adam Steinbock
David Franěk
Eliška Žatecká
Gabriela Birhane
Jakub Hartmann
Jakub Mekyska
Jiří Švestka
Justýna Bártlová
Kristýna Křenková
Magdalena Rusinová
Marek Polášek
Maria Kriushenko
Michaela Petroušková
Monika Šrůtková
Natálie Tihelková
Olga Barvířová
Patrik Kříž
Robin Čížek
Simona Čánská
Šarlota Mikulášková
Tomáš Kubík
Tomáš Havlásek
Veronika Zelinková
Vlasta Tralichová

…a obzvláště paní Kateřině Jelínkové a Bronislavě Rozbořilové za velmi aktivní přístup a pomoc při realizaci her a aktivit.

Dalším dobrým lidem

Paní Ingrid Boučkové z Jezírka a Lipky za velmi vstřícný postoj při zařizování ubytování a občerstvení.

Jezírko u Soběšic
Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání

Instruktorům Brno za inspiraci a Know-how k pořádání podobných zážitkově pedagogických akcí

Instruktoři Brno

Aňňe Dvořákové, Janě Fabrikové, Ondrovi Hloušovi, Jance Rutrlové a Svenovi za organizaci.

public/2012/kaleidoskop/uvod.txt · Poslední úprava: 2012/06/29 15:13 autor: Sven Dražan

Nástroje pro stránku