Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


group_dynamics:uvod

Práce se skupinovou dynamikou

Podpůrné stránky předmětu.

O skupinové dynamice

Namísto definice:

 • V čem se liší atmosféra v kolektivu třídy, která je spolu týden, rok a tři roky?
 • Čim udrží pouliční kejklíř pozornost davu a jak téhož může využít učitel ve třídě?
 • Jakou funkci mají konflikty v pracovním týmu a proč nemusí být dobré je tlumit?
 • Některé kurzy jsou nudné, jiné strhující. Proč? Co mám dělat, aby moje učení bylo fakt nudné? (nebo sthující, chcete-li…)
 • 3,6,12,20,36… Jak velikost skupiny ovlivňuje její dynamiku?

Tím vším se budeme zabývat. Možná narazíme na pár obecných principů a teorií, ale chtěl bych se raději zaměřit na praktické aspekty:

 1. VNÍMAT co se děje
 2. PŘEMÝŠLET o tom
 3. být schopen NAJÍT nástroje
 4. POUŽÍT je

Organizace předmětu

…o skupinové dynamice není efektivní učit pomocí pravidelných přednášek 1 hodinu týdně. Proto volím formu BLOKOVÉ VÝUKY, kdy si bude možné ledacos vyzkoušet a bude možné zaměřit pozornost na téma. Jediný den v týdnu, kdy nemám pravidelnou výuku je pátek. Proto výuka bude probíhat v pátky v listopadu, přibližně od 8 do 15.

…není efektivní pracovat ve skupině o 37 studentech. Proto chci skupinu alespoň v části výuky rozdělit na poloviny. Neočekával jsem takový zájem o tento předmět (zvláště, když jsem zapomněl vyplnit informace o předmětu :-/ ) Pro první skupinu první dva pátky (tedy 4. a 11. listopadu), pro druhou skupinu druhé dva pátky (tedy 18 a 25. listopadu). Rozřazení do skupin navrhnu na začátku října podle dotazníčků…

…během krátkých bloků výuky se nebudeme zabývat skupinovou dynamikou, která se odehrává ve škálách týdnů a měsíců. Pro zájemce o tyto škály mám následující plán:

 1. zapojte se do brněnské hry Assassin. Nabízí jedinečné prostředí pro pozorování dynamiky skupiny a její organizátoři jsou výborní používání nástrojů, které ovlivňují atmosféru (a dynamiku).
 2. V prosinci věnujeme jednu tříhodinovku rozboru vašich zkušeností. (samozřejmě v pátek)

…požadavkem k zápočtu je odevzdání eseje (úvahy, zamyšlení…) o konkrétní situaci nebo konkrétním aspektu skupinové dynamiky. Mým cílem je přimět vás k přemýšlení a k zachycení myšlenek na papír. Nemusí jít tedy o dlouhý text plný pojmů, budu raději když se bude týkat osobní zkušenosti či pozorování konkrétní situace.

O lektorech

Ondráš Přibyla: vystudoval teoretickou fyziku, ale brzy zjistil, že více než abstraktní myšlenky ho naplňuje učení a rozvoj lidí. Mezi Instruktory Brno objevil svět zážitkového učení, začal jezdit jako lektor na teambuildingových kurzech, absolvoval intenzivní tréning koučů… Protože ho fyzika nikdy nepřestala bavit, založil ÚDiF - divadlo fyziky a baví lidi fyzikou. Vedle ÚDiFu a učení na univerzitě působí jako kouč a lektor firmy Persona Unica.

Matěj Forman: amatérský herec, lektor, kouč a dlouholetý aktivní instruktor zážitkové pedagogiky…

Materiály

Sklad zajímavých (a občas i relevantních) odkazů:

group_dynamics/uvod.txt · Poslední úprava: 2013/07/24 12:41 autor: Ondřej Přibyla

Nástroje pro stránku